IKO: Forside / Kirke og menighet / Film i trosopplæringen

Handlevogna er tom

Fakta om IKO

Facts on IKO

Trosopplæringskonferansen

Mentortjenesten

Publikasjoner

Kurs og konferanser

Høringsuttalelser

Kontakt IKO

Gaver til IKO

Film i trosopplæringen

Film i trosopplæringen

Foto: Lena Skattum

Hvorfor er kinofilmer og filmdvder viktig i trosopplæringen? Og hvordan kan man ta filmene i bruk i møte med barn og unge? Kurs på IKO 15. november.

Publisert: 05.10.2011 Av: Lena Skattum

Tid: Tirsdag 15. november 2011 kl. 09.30 - 16.00
Sted: IKO-Kirkelig pedagogisk senter, St.Hanshaugen Oslo.

Film omtales ofte som den fremste historiefortelleren i vår tid. Filmfortellingene gir innblikk i aktuelle tradisjoner, verdier og livssyn, og bidrar til livstolkning og livsmestring. Hva slags manus gir filmene for hvordan livet bør leves, og hvordan relaterer de til Bibelens store fortelling?

På seminaret får du boka Manus for livet? som viser hvorfor og hvordan film er relevant i trosopplæringen. Her gis konkrete tips til hvordan film kan brukes slik at barn, unge og voksne stiller spørsmålet ”Hvem skriver manus for livet mitt?”
Boka er den fjerde utgivelsen i serien Trosopplæring i praksis.

Dagsprogram:
09.30 Registrering og kaffe
10.00 Velkomst og introduksjon: Film i trosopplæringen – hvorfor? v/ Lena Skattum informasjonsrådgiver ved IKO
11.00 Pause
11.15 Filmanalyse med fokus på livssyn og livstolkning v/ Margunn Serigstad Dahle høgskolelektor ved Mediehøgskolen Gimlekollen og medarbeider i Damaris Norge
12.15 Lunsj
13.00 Film i trosopplæringen – hvordan? Workshop med konkrete tips og deling av erfaring. Fokus på bruk av film i møte med barn og unge v/ Lena Skattum og Margunn Serigstad Dahle
15.30 Oppsummerende samtale
16.00 Vel hjem

På kurset får du hjelp til å både å se mer av hvorfor film er viktig i trosopplæringen, og hvordan du selv kan gjøre deg nytte av film som verktøy i formidlingen. Kursopplegget forener teori og praksis, med tanke på å møte deg der du er, som trosformidler. 

Bidragsytere:
Margunn Serigstad Dahle
har hovedfag i religionspedagogikk, og er høgskolelektor ved Mediehøgskolen Gimlekollen. Hun er også medarbeider i Damaris Norge, og medredaktør av boken "Manus for livet? Film som verktøy i trosopplæringen".  
Lena Skattum, har en mastergrad i medievitenskap, er informasjonsrådgiver ved IKO og medredaktør av boken "Manus for livet? Film som verktøy i trosopplæringen". 

Velkommen på kurs!


Meld deg på her...

Pris: 
- 975 kroner - inkludert metodebok
- 775 kroner - uten bok

- 775 for studenter - inkuldert metodebok
- 575 for studenter - uten bok

Prisen inkluderer lunsj

Frister:
Ny påmeldingsfrist er 4. november
Ved avmelding etter 1. november 2011 må fakturaen betales.